Jaki certyfikat z angielskiego?

Jeśli interesujesz się certyfikatem z angielskiego, to prawdopodobnie myślisz o studiach, doktoracie lub pracy za granicą albo chcesz zaliczyć lektorat na uczelni. Być może zastanawiasz się nad wprowadzeniem międzynarodowych egzaminów lub testów do Twojej szkoły, uczelni lub firmy?

To, jaki certyfikat chcesz (lub musisz) uzyskać najczęściej wynika bezpośrednio z wymagań uczelni czy potencjalnego pracodawcy. Zanim zdecydujesz się na konkretny test czy egzamin językowy, dowiedz się jakie są między nimi różnice – jaka jest ich budowa, ile będziesz czekać na wyniki, jaki jest koszt. Warto też wiedzieć co dają poszczególne certyfikaty i do czego mogą Ci się przydać.

Poniżej znajdziesz podstawową wiedzę o testach i egzaminach językowych, które oferujemy w Lang LTC.

Przede wszystkim, dowiedz się jak jest różnica między egzaminem a testem językowym.

Egzamin – jest tyle egzaminów, ile jest poziomów zaawansowania według skali Rady Europy w CEFR. Kandydat sam wybiera poziom egzaminu, do którego chce przystąpić. Na przykład potrzebujesz certyfikat B2 – aby go uzyskać, musisz wykazać umiejętności językowe na tym poziomie plus opanować wymagania samego egzaminu. Otrzymujesz Certyfikat potwierdzający znajomość języka na poziomie B2 z oceną uzyskaną na egzaminie.

Test – test jest jeden dla wszystkich poziomów zaawansowania. Wszyscy kandydaci przystępują do jednego testu, a wynik przez nich uzyskany odpowiada poziomowi zaawansowania. Certyfikat zawiera liczbę uzyskanych punktów, ewentualnie odniesienie do skali CEFR.

W artykule znajdziesz:

 1. Egzaminy językowe
 2. Testy językowe
 3. Szybkie testy diagnostyczne
 4. Skala punktowa egzaminów i testów Cambridge English Qualifications

EGZAMINY językowe

Cambridge English Qualifications

To najbardziej rozpoznawalne egzaminy z języka angielskiego na świecie. W portfolio Cambridge English są egzaminy dla wszystkich grup wiekowych i poziomów zaawansowania z języka ogólnego. Certyfikaty są ważne bezterminowo, lecz warto się upewnić czy organizacja, której masz przedstawić certyfikat nie narzuca terminu 'ważności’, np. 2 lata.

Egzaminy Cambridge potwierdzają wszystkie 4 umiejętności: pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu i mówienie. O tym, jak wygląda ocenianie tych egzaminów przeczytasz TUTAJ.

Od marca 2024 Cambridge English wprowadziło też nowy system zdawania egzaminów w formie komputerowej. Dzięki niemu wyniki online egzaminu są dostępne już po 10 dniach. Więcej o egzaminach Cambridge Digital znajdziesz TUTAJ.

Dla dzieci i młodzieży dostosowane treścią i wymaganiami do młodszych kandydatów

 • YLE Starters, Movers, Flyers
 • A2 Key (KET) for Schools
 • B1 Preliminary (PET) for Schools
 • B2 First (FCE) for Schools

Dla dorosłych z języka ogólnego

 • A2 Key (KET)
 • B1 Preliminary (PET)
 • B2 First (FCE)
 • C1 Advanced (CAE) – często akceptowany przez uczelnie zagraniczne przy aplikacji na studia.
 • C2 Proficiency (CPE)

testy językowe

IELTS TEST

Przydatny zwłaszcza w aplikacji na studia zagraniczne. Uczelnie określają wymagany wynik na IELTS, na ogół od 7 do 8 punktów, co odpowiada w przybliżeniu poziomowi C1 w skali CEFR.

Test uznawany przez 11.000 organizacji na całym świecie – uczelnie, pracodawców, urzędy imigracyjne.

Można go zdawać w wersji komputerowej lub papierowej. Sprawdza wszystkie 4 umiejętności: pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu, mówienie. Więcej szczegółowych informacji o teście IELTS w naszym Centrum możesz znaleźć TUTAJ, a jeśli chcesz wiedzieć, jak konkretnie jest oceniany, polecamy ten artykuł.

OET TEST

Test dla medyków. Occupational English Test sprawdza umiejętność komunikacji w języku angielskim osób zatrudnionych w sektorze usług medycznych. Test jest przeznaczony dla tych, którzy chcą wykonywać swój zawód w środowisku anglojęzycznym. OET – w odróżnieniu od testów ogólnych – sprawdza znajomość języka w codziennych sytuacjach zawodowych. Test powstał przy współpracy Cambridge Assessment English i Australijskiego Box Hill Institute. Jeśli jesteś zainteresowany testem OET, informacje organizacyjne na jego temat znajdziesz na tej stronie.

SZYBKIE TESTY DIAGNOSTYCZNE

Linguaskill_from_Cambridge_RGB

Linguaskill

Wybierany przez uczelnie wyższe – daje możliwość rzetelnego i zdalnego testowania studentów za pomocą najnowocześniejszych technologii biometrycznych.

Linguaskill można zdawać w dwóch wersjach – General i Business. Cambridge pracuje również nad wprowadzeniem nowej wersji testu biznesowego – Certificated Linguaskill Business ma zadebiutować pod koniec roku 2024.

Test sprawdza wszystkie cztery umiejętności językowe: mówienie, pisanie, czytanie i słuchanie. Zapewnia dokładne wyniki w ciągu 48 godzin. Szukasz więcej informacji o Linguaskill? Zapraszamy do lektury TUTAJ.

Cambridge English Placement Test (CEPT)

 • Jest szybkim testem online o charakterze poziomującym
 • Jest organizowany na życzenie
 • Testuje ogólny język angielski
 • Określa kompetencje językowe w odniesieniu do skali CEFR od A1 do C2
 • Oferuje wyniki „od ręki” w formie raportu indywidualnego i grupowego

Goethe Test-Pro

Test Instytutu Goethe

Goethe – Test Pro to szybki i wiarygodny sposób oceny poziomu znajomości języka niemieckiego.

Ma charakter adaptacyjny, dostosowuje poziom trudności do zdającego. Organizowany jest na życzenie.
Testuje język niemiecki w środowisku pracy,
tj. ogólny z elementami biznesu.
Więcej o tym teście w naszym Centrum znajdziesz na tej stronie.

zDAJ z lang ltc

Jesteśmy drugim co do wielkości w Polsce Centrum Egzaminów Językowych.
Przygotuj się i zdobądź swój certyfikat w Lang LTC.

Skala punktowa egzaminów i testów Cambridge English Qualifications

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ