IELTS z IDP czy British Council? Test IELTS jest tylko jeden!

Jeśli masz zamiar przystąpić do egzaminu IELTS i szukasz informacji na temat tego testu, być może odkryłeś, że możesz przystąpić do niego u jednego z dwóch dostawców w Polsce: IDP lub British Council. Jeśli zastanawiasz się, którego wybrać, czytaj dalej, ponieważ ten artykuł jest dla Ciebie.

Zawartość testu: IELTS w IDP czy British Council?

Warto zauważyć, że IELTS należy do trzech współwłaścicieli: British Council, IDP i Cambridge English. Rolą IDP i British Council w ramach tego partnerstwa jest przeprowadzanie egzaminu na świecie, co wiąże się z zarządzaniem ośrodkami egzaminacyjnymi, planowaniem terminów testów, przetwarzaniem rejestracji oraz zapewnianiem przestrzegania wszystkich standardów jakości i bezpieczeństwa. Cambridge English natomiast jest odpowiedzialne za tworzenie treści i zadań egzaminacyjnych.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zdawać egzamin IELTS w IDP, czy w British Council, możesz mieć pewność, że format testu, poziom trudności, rodzaje zadań i czas przeznaczony na ich wykonanie są zawsze identyczne.

Ocena testu IELTS: Procedury w British Council a IDP

Procedury, kryteria i system oceniania IELTS są również identyczne u obu dostawców.

Części Czytanie i Słuchanie są oceniane w oparciu o klucz, natomiast Pisanie jest oceniane centralnie przez zespół wyspecjalizowanych egzaminatorów, którzy posługują się tymi samymi, ściśle określonymi kryteriami oceny wypowiedzi pisemnych. Komponent Mówienie jest przeprowadzany i oceniany w centrach egzaminacyjnych przez specjalnie wyszkolonych i zatwierdzonych egzaminatorów IELTS.

Wszyscy egzaminatorzy są szkoleni w ten sam sposób, a stosowane kryteria i procedury oceny oparte są na wspólnych wytycznych.

Wyniki testu IELTS – Centrum, a różnice w terminach

Zarówno IDP, jak i British Council są zobowiązani do przestrzegania tych samych terminów przy publikowaniu wyników i wydawania certyfikatów (TRF). Jeśli zdajesz egzamin IELTS na komputerze, Twój TRF jest dostępny 3-5 dni po teście, natomiast gdy podchodzisz do egzaminu IELTS w wersji papierowej wyniki otrzymasz 13 dnia po teście.

W którym centrum językowym zdać IELTS?

Jeśli doczytałeś do tego momentu, możesz pomyśleć, że nie ma znaczenia, którego dostawcę wybierzesz. Biorąc pod uwagę sam test IELTS, masz rację, ale istnieje szereg innych czynników, które warto rozważyć zanim zarejestrujesz się u jednego z tych dwóch dostawców.

Sprawdź recenzje Google

Test, procedury i standardy są takie same, ale miejsce, atmosfera i ludzie z pewnością będą inne. Sprawdzenie jakie doświadczenia mieli inni i czym postanowili podzielić się online, może dać Ci wgląd w to, jak działa dane centrum i w jaki sposób wspiera swoich kandydatów.

Sprawdź daty testów

Każde centrum egzaminacyjne oferuje inny zakres dat, w których oferuje egzamin IELTS. Dzień powszedni czy weekend? Sesja poranna czy popołudniowa? Sprawdź dokładnie daty i godziny i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Sprawdź, czy część ustna i pisemna są zaplanowane na ten sam dzień

Procedury IELTS pozwalają na zaplanowanie komponentu mówionego na inny dzień niż pozostałych części testu. Niektóre ośrodki korzystają z tej możliwości częściej niż inne. Jeśli przyjeżdżasz z innego miasta/kraju, aby przystąpić do egzaminu IELTS, prawdopodobnie wolisz, aby wszystkie części odbyły się tego samego dnia. Powinieneś być w stanie znaleźć te informacje na stronach internetowych dostawców. Możesz też napisać e-mail bezpośrednio do centrum IDP, czy British Council i poprosić o taką informacje. W ten sposób zweryfikujesz również, jak szybko centrumodpowiada na zapytania potencjalnego kandydata.

Sprawdź, czy Twój certyfikat (TRF) może zostać wysłany pocztą

Zgodnie z wytycznymi IELTS TRF można odebrać osobiście w centrum egzaminacyjnym lub otrzymać go listem poleconym. Bywa jednak, że niektóre ośrodki niechętnie oferują pierwszą opcję, co może okazać się bardzo niedogodne, jeśli musisz jak najszybciej odebrać swój certyfikat. Twój TRF jest dostępny do odbioru w centrum zaraz po opublikowaniu wyników, a dostarczenie go pocztą może zająć kilka dni. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie opcje masz do wyboru, zanim zarejestrujesz się w wybranym centrum.

Sprawdź lokalizację

Wybierz centrum, które znajduje się blisko Twojego domu lub łatwo do niego dojechać komunikacją miejską. Może to zmniejszyć potencjalny stres, spowodowany spóźnieniem z powodu korków lub opóźnień transportu publicznego.

Podsumowanie – IELTS w British Council czy w IDP?

Jak już ustaliliśmy, test IELTS jest tylko jeden i oba Centra Egzaminacyjne muszą przestrzegać norm i wytycznych IELTS TRF. Decyzja o tym, czy zdasz IELTS w British Council, czy w IDP powinna być podjęta jedynie na zasadzie Twoich potrzeb, preferencji i wskazówek, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości, a podjęte wybory zaowocują osiągnięciem Twoich wymarzonych wyników. Powodzenia!