Data ostatniej aktualizacji: 18.10.2024
Niezależnie od tego, czy podchodzisz do ogólnego, czy akademickiego testu IELTS, drugim zadaniem pisemnym jest napisanie eseju w odpowiedzi na problem lub argument. Oto 10 prostych kroków z wieloma wskazówkami, które pomogą Ci napisać wysoko punktowane eseje.
Spis treści:
- Jak oceniany jest komponent eseju IELTS?
- Jak pisać wysoko punktowane eseje w 10 prostych krokach
- Dlaczego warto wybrać IELTS?
Jak oceniany jest komponent eseju IELTS?
Uczciwość i dokładność są niezwykle ważne podczas oceniania zadań pisemnych IELTS. Twój esej zostanie oceniony przez co najmniej dwóch doświadczonych egzaminatorów IELTS na podstawie następujących kryteriów:
Odpowiedź na zadanie – Czy w pełni odpowiedziałeś na pytanie i dobrze uargumentowałeś swoją odpowiedź.
- Spójność i koherencja – jak dobrze połączyłeś swoje pomysły.
- Zasób leksykalny – czy użyłeś szerokiego zakresu słownictwa poprawnie i odpowiednio.
- Zakres i poprawność gramatyczna – ile struktur gramatycznych zostało użytych poprawnie i właściwie.
Każde z tych kryteriów jest warte 25% całkowitego wyniku za zadanie pisania eseju. Oba zadania pisemne są wykorzystywane do obliczenia ogólnego wyniku w zakresie pisania.
Jak pisać wysoko punktowane eseje w 10 prostych krokach
Krok 1 – zaplanuj swój czas
Test pisania (składający się z zadań 1 i 2) trwa około 60 minut. Zaplanuj około 20 minut na pierwsze zadanie i 40 minut na esej. Przykładowy harmonogram czasu pracy może wyglądać następująco:
- 5 do 10 minut na przeczytanie pytania do eseju i zaplanowanie odpowiedzi.
- 15 do 20 minut na napisanie pierwszego szkicu.
- 10 minut na korektę i edycję eseju.
Krok 2 – przeczytaj pytanie
Chociaż możesz chcieć od razu przystąpić do pisania, upewnij się, że poświęciłeś czas na uważne przeczytanie pytania do eseju. Jeśli źle zrozumiesz pytanie, ryzykujesz napisanie eseju, który nie odnosi się właściwie do tematu, co obniży twój wynik.
Krok 3 – podkreśl kwestie, którymi należy się zająć
W eseju będziesz musiał odnieść się do wielu kwestii. Odniesienie się do każdej kwestii z osobna jest kluczem do osiągnięcia wysokiego wyniku eseju. Podkreśl każdą kwestię, do której będziesz musiał się odnieść.
Krok 4 – zarys odpowiedzi
Stwórz zarys tego, jak odniesiesz się do poszczególnych kwestii w swoim eseju. Posłuży on jako „plan” podczas pisania pierwszego szkicu. Zasadniczo esej powinien zawierać:
- Wstęp określający, o czym będziesz mówić.
- Dwa lub trzy akapity, z których każdy odnosi się do jednej kwestii lub pomysłu.
- Zakończenie podsumowujące to, co zostało omówione w eseju.
Upewnij się, że zanotowałeś, którą ideę lub kwestię poruszysz w każdym akapicie. Sprawdź, czy wszystkie wyróżnione kwestie zostały uwzględnione w konspekcie.
Krok 5 – rozwiń swoje pomysły
Napisz kilka notatek na temat kluczowych punktów lub pomysłów, które chciałbyś zawrzeć w każdym akapicie. Podczas pisania pierwszego szkicu notatki te pomogą ci upewnić się, że nie zapomnisz o żadnych pomysłach, które chcesz uwzględnić.
Sprawdź: Jak wykorzystać mapy myśli do budowania zasobów słownictwa na egzaminie IELTS
Krok 6 – zaplanuj, jak połączysz swoje pomysły
Jasne i poprawne łączenie pomysłów ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiego wyniku eseju. Postaraj się użyć szeregu słów łączących, aby ułatwić czytanie eseju. Możesz użyć łączników i zwrotów, aby:
Powiązać przykłady
- „Firstly, secondly, thirdly”
- „Furthermore”
Dostarczyć więcej informacji
- „Also”
- „Furthermore’’’
Porównać przykłady
- „On the other hand”
- „Alternatively”
- „However”
Nie wpadaj w pułapkę próbowania umieszczenia słowa łączącego w każdym zdaniu. Eseje uzyskają wyższe wyniki, gdy autor użyje słów łączących tylko tam, gdzie jest to konieczne i właściwe.
Krok 7 – napisz pierwszą wersję roboczą
Po zaplanowaniu eseju nadszedł czas na napisanie pierwszego szkicu. Postępuj zgodnie z utworzonym konspektem i rozwijaj zawarte w nim notatki i pomysły.
- Unikaj nieformalnego języka, chyba że jest to właściwe.
- W miarę możliwości unikaj błędów ortograficznych i gramatycznych.
- Używaj różnych struktur zdań, takich jak zdania proste, zdania złożone i zdania wielokrotnie złożone.
Krok 8 – korekta eseju
Po ukończeniu pierwszego szkicu eseju ważne jest, aby go zweryfikować. Przeczytaj swój esej od początku do końca.
Możesz przeczytać go po cichu, ale pomocne może być przeczytanie go na głos, jeśli możesz to zrobić bez przeszkadzania innym. Zanotuj w myślach lub zapisz na marginesie notatki w miejscach, gdzie może być konieczne poprawienie jakiejś kwestii.
Krok 9 – edycja eseju
Dokładnie przejrzyj kwestie, które zauważyłeś podczas korekty. Zmień lub przepisz je, aż będą wyglądać i brzmieć poprawnie. Przykłady problemów i sposobów ich zmiany, które możesz napotkać:
- Zdanie jest za długie. Zdanie jest prawdopodobnie zbyt długie, jeśli musisz wziąć oddech w trakcie jego czytania. Spróbuj podzielić je na krótsze zdania.
- Zdanie brzmi dziwnie, gdy czytasz je na głos. Spróbuj użyć innych słów lub interpunkcji, aż będzie brzmiało poprawnie. Może to wymagać połączenia z innym zdaniem.
- To samo słowo pojawia się wiele razy. Pomyśl o innych słowach, których mógłbyś użyć zamiast niego.
Może Cię zainteresować: Bezpłatne materiały IELTS
Krok 10 – ponowna korekta eseju
Po dokonaniu zmian, poddaj esej ostatecznej korekcie. Upewnij się, że uwzględniłeś wszystkie punkty, które podkreśliłeś w kroku trzecim:
- Postępowałeś zgodnie z konspektem z kroku czwartego.
- Użyłeś dobrych słów łączących z kroku szóstego.
- Poprawiłeś wszelkie błędy z kroku dziewiątego.
Dlaczego warto wybrać IELTS?
IELTS jest powszechnie uznawany przez firmy i uniwersytety na całym świecie i jest jedynym testem kompetencji z języka angielskiego zatwierdzonym przez następujące kraje: Australia, Kanada, Wielka Brytania, Nowa Zelandia.
Dzięki wygodnym opcjom testu komputerowego i papierowego, test IELTS można zdać w najbardziej dogodny dla siebie sposób. Jeśli się spieszysz, wyniki testu możesz otrzymać nawet w ciągu 2 do 5 dni!
Przygotuj się na sukces i już dziś zapoznaj się z naszą obszerną bazą materiałów przygotowawczych – zawiera ona przykładowe pytania z różnych części testu, takich jak słuchanie, czytanie i pisanie.